Klasik Gitar Dersi

Klasik gitar derslerinde, önce parmak egzersizleri ve notalarla ilgili bilgiler verilmektedir. Daha sonra notaların gitar üzerindeki yerleri öğretilip parça çalınmaya başlanmaktadır.

Derse gelen öğrenci eğer hobi amaçlı geliyorsa, onu sıkmayacak ve gitar çalmaktan zevk aldıracak biçimde repertuar belirlenir. Netice de amaç hobiyse, sıkılmaya, kasılmaya gerek yok. Herkesin bir şarkısı vardır ve eğer gitar dersine gelen öğrenci o şarkıyı çalabiliyorsa ondan mutlusu yoktur. Bu konuyla ilgili yazımızı “Müzik Yazıları” bölümümüzde okuyabilirsiniz…

Eğer gitar dersine gelen öğrenci profesyonel amaçlı veya müzik bölümlerine hazırlık amacıyla gitar dersine geliyorsa ona göre bir gitar repertuarı belirlenir.

Bu amaçla, deşifre çalışmaları, nota aralıkları, majör ve minör gamların oluşumu, bu gamların gitar klavyesinde oluşumu, temel akorlar, armonileme teknikleri gibi konuların yanı sıra artikülasyon çalışmaları da yapılmaktadır ki, gitar dersine gelen öğrenci müzik bölümünü kazanamasa bile donanımlı bir müzisyen ve teorik bilgisi sağlam bir gitarist olsun.

Ayrıca ilerlemiş öğrencilerle gitar bestelerinin teknik ve armonik açıdan incelenmesi analizleri yapılmaktadır.

YUKARI